Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota

Już 4 maja ma zapaść kolejna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp, a oczekiwania są wysokie. Jak podaje Dorota Sierakowska, inwestorzy spodziewają się, że Fed będzie realizował zapowiadaną jastrzębią politykę i odważnie podnosił poziom stóp procentowych. Za 12 miesięcy ceny złota będą także na poziomie o 24 proc. Wszystko wskazuje na to, że cena złota na rynku w 2022 roku będzie rosła, przynajmniej tak długo, jak sytuacja międzynarodowa nie ulegnie znaczącej poprawie.

Eksperci przewidują, że do 2024 roku trend pozostanie byczy, a niewielka korekta nadejdzie dopiero w 2025. W takiej sytuacji cena złota nie wzrośnie tak wyraźnie, jak w zeszłym roku. “Uncja złota w 2030 roku może kosztować 4800 dolarów, choć równie możliwy jest scenariusz, w którym cena eur usd przekroczy 8000 dolarów” – czytamy w raporcie. Prognoza MUFG zakłada wzrost ceny uncji srebra do 30 dol. „We wczesnych stadiach hossy wzrosty na złocie są dużo bardziej dynamiczne, podczas gdy srebro zawsze pozostaje w tyle, ale gdy notowanie się poruszy, wzrosty są spektakularne.

Banki centralne kupują metale szlachetne co kwartał od początku 2011 r. W trzecim kwartale 2020 były one sprzedawcami netto, zmniejszając rezerwy o 12,1 ton. Tym niemniej banki centralne pozostają netto kupującymi co roku, popyt z pierwszych trzech kwartałów wyniósł 220,6 ton.

Jakie sztabki złota najlepiej kupić?

Przy większych inwestycjach ekonomiczniej wychodzą złote sztabki lokacyjne. Najmniejsze ważą zaledwie 1 gram, ale ze względu na wysokie marże raczej odradzałbym zakupy sztabek mniejszych niż jednouncjowe. Przy dużych zakupach operujemy sztabkami o masie 100 g, 250 g, 500 g i 1000 g.

Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96. Głównym sterownikiem wzrostu stała się zwiększone zainteresowanie inwestorów złotem jako środkiem ochrony przed inflacją. Rynki mogły zbyt wcześnie przyjąć prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych czego dowiemy się dopiero z czasem. Jeżeli kolejny raport stanowiący o gospodarce USA pokaże jej stabilność to powinniśmy się spodziewać obniżek cen kruszcu o kolejne 200 punktów do poziomu 1842 USD/oz.

Złoto na prezent komunijny – co kupić na prezent na komunię?

Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Złoto zazwyczaj dobrze sobie radzi, gdy świat jest w tarapatach. Jego ceny wzrosły do ​​najwyższego poziomu 2070 dolarów za tokenexus uncję 8 marca. „Wciąż jesteśmy na wczesnym etapie hossy, która prawdopodobnie będzie najbardziej gwałtowna i pod względem procentowym największym hossą od czasu jego rozpoczęcia w latach 1999–2000” powiedział.

cena zlota prognoza

Opublikowane w piątek dane o nowych zatrudnieniach w sektorze pozarolniczym (ang. non-farm payrolls, NFP) w Stanach Zjednoczonych wskazały na 528… Cena złota w piątek zanotowała dramatyczny zwrot z miesięcznych maksimów. Żółty metal spadł aż do 1.765 USD, pokonany przez znakomity raport Nonfarm Payrolls z USA. Politycy Fed, przemawiając w weekend, poparli podwyżki stóp procentowych i utrzymali, że kontrola inflacji pozostaje głównym celem najpotężniejszego banku centralnego na świecie. Obecnie rynki pozostają ostrożne w obliczu napięć na linii USA-Chiny i włoskiego dramatu politycznego. Ponadto, inwestorzy ponownie oceniają ryzyko dłuższej walki głównych światowych banków centralnych o okiełznanie inflacji.

Medialny konkurent Tesli spółka Rivian opublikuje wyniki. Wall Street czeka na dane o wzroście…

Jednak inwestorzy muszą wziąć pod uwagę, że wzrost będzie powolny. Dobre wiadomości dla inwestorów długoterminowych są takie, że w 2024 r. Eksperci Coin Price Forecast prognozują cenę złota na poziomie $2148 na początku 2023.

Czy w banku można sprzedać złoto?

Złote sztabki i monety można było bowiem sprzedawać w kilkunastu oddziałach Narodowego Banku Polskiego. Ostatecznie jednak NBP wycofał się ze skupu kruszcu z rynku wtórnego, a inwestorzy do dziś są skazani na zawiązywanie transakcji z osobami prywatnymi i przedsiębiorstwami handlującymi złotem.

Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503. Często inwestorzy stosują złoto w celu dywersyfikacji portfeli, ale w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi inflacji skłonni są również wykorzystać blackrock aktywa metal szlachetny w celu zabezpieczenia ryzyka wzrostu cen. Jako przykład poniżej pokazano, że w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci Chiny i Indie stały się głównymi kupującymi złoto w celu inwestowania i tworzenia rezerw oraz zapewniły dodatkowy bodziec wzrostu cen.

Bank Anglii zdecydował o już drugiej podwyżce w cyklu. Tymczasem z gospodarek i rynków finansowych docierają już sygnały możliwego spowolnienia. W ubiegłym tygodniu mogliśmy zauważyć imponujący wzrost notowań złota, który jednak w piątek ostygł po tym, jak optymistyczny raport o zatrudnieniu w USA nie zdołał zasłonić fatalnych prognoz dotyczących wzrostu tempa gospodarczego. Finalnie masz jeszcze do wyboru najwygodniejszą opcję, czyli kontrakty CFD. Dzięki nim spekulujesz na temat cen złota i w ten sposób zarabiasz (jeśli dobrze przewidzisz zmianę kursu) (tutaj przeczytasz więcej o inwestowaniu z dźwignią).

Bill Gates oddał w tym tygodniu 6 mld dol. Wciąż jest w piątce najbogatszych ludzi na świecie

To dwa razy więcej, niż w 2009 r., w samym szczycie kryzysu finansowego. Jeszcze wczoraj rynki spodziewały się przyspieszenia wzrostu stóp procentowych. Dzisiaj z kolei po wczorajszym odczycie w sprawie inflacji mamy dokładnie odwrotny trend. Za uncję, będzie można mówić o załamaniu długoterminowej tendencji wzrostowej. Takiego ryzyka lepiej nie lekceważyć w sytuacji, kiedy walka banków centralnych z inflacją może zająć lata. Choć na rosyjską inwazję na Ukrainę inwestorzy zareagowali wzmożonymi zakupami kruszcu – na początku marca kurs chwilowo przekroczył 2050 dol.

Czy zakup złota trzeba rejestrować?

Zatem każdy zakup złota wiąże się z obowiązkiem podania danych osobowych nabywcy, więc legalny anonimowy zakup nie jest możliwy.

Koniecznie Otwórzcie Bezpłatne konto demona LiteFinance! Na LiteFinance będziecie na bieżąco, jeśli chodzi o wiadomości dotyczące złota jako aktywu inwestycyjnego, a dzięki wygodnemu interfejsowi możecie z łatwością rozpocząć handel metalem szlachetnym lub innym dowolnym aktywem. “W okresach ryzyka systemowego i złoto, i dolar, na ogół, stosowane są jako aktywa azyle i mogą poruszać się w jednym kierunku”, – powiedział Juan Carlos Artigas, szef działu badań Światowej Rady Złota. Tu możecie znaleźć codzienne prognozy krótkoterminowe złota i sygnały handlowe, założone na analizie technicznej. Analitycy Incrementum podtrzymali swoją tezę o zmianie klimatu monetarnego na inflacyjny.

Rynek nieruchomości w Chinach w coraz większym kryzysie. Ceny mieszkań spadają 10 miesiąc z…

Dlatego też analitycy tego rynku mocno zwracają uwagę na nie. Tymczasem początek 2022 roku obfituje w problemy i zagrożenia, które niemal automatycznie podbijają cenę kruszcu. Z pewnością największe znaczenie ma w tym przypadku trwająca od wielu miesięcy agresywna polityka Rosji, której zwieńczeniem okazała się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. To wydarzenie bez precedensu, które z pewnością mocno zachwieje rynkami światowymi i jednocześnie jeszcze bardziej pobudzi popyt na złoto.

cena zlota prognoza

Wydobycie złota w kopalniach powinno wzrosnąć w tym roku nawet o 2%, przedłużając wzrost produkcji o 3% z 2021 r., który był sygnałem powrotu do stanu sprzed zakłóceń spowodowanych wirusami, jak prognozują eksperci MUFG. Indie i Chiny to dwa kluczowe rynki sprzedaży detalicznej złota. Wiele części Chin jest objętych ograniczeniami z powodu covid-19. W najbliższym czasie znacznie obniży to popyt na złotą biżuterię, ponieważ sklepy są zamykane. Obecnie koncentruje się na rozwoju własnych aktywów złota w Brazylii.

Na wykresie pokazano przeciwną zależność długoterminową między indeksem dolara USA (biała linia) a dynamiką cen złota (żółta linia). Gdy stopy procentowe banków centralnych są niskie, a inflacja rośnie, inwestorzy zabezpieczają swoje oszczędności za pomocą metali szlachetnych. W tym tygodniu istotne dla cen złota – przynajmniej w perspektywie najbliższych dni i tygodni – będzie prawdopodobnie środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy chętniej lokują w nim pieniądze w czasach niepewności. Nic więc dziwnego, że po wybuchy pandemii koronawirusa, cena kruszcu poszła mocno w górę i w sierpniu 2020 roku przekroczyła 2 tys. Dolarów za uncję i znalazła się na najwyższym poziomie w historii.

Złoto może osiągnąć historyczne maksima w przeciągu roku, uważają analitycy MUFG

Jednocześnie fakt, że inflacja okazała się trwalsza od oczekiwań, skłania banki centralne do zaostrzania polityki. Wzrost stóp procentowych zniechęca do inwestowania w nieprzynoszące odsetek ani dywidend złoto. Mimo że dzisiejsze ceny złota są stosunkowo wysokie w porównaniu do historycznych, prognozy ekspertów sugerują, że w najbliższych latach nadal będą rosły.

FAQ dotyczące prognozy cen złota

Widzieliśmy to w 2010 roku, kiedy w ciągu dziewięciu miesięcy notowanie srebra wzrosło z 17 do prawie 50 USD za uncję – wyjaśnił. „Podstawy są takie same dla złota i srebra, ale srebro porusza się w znacznie bardziej niestabilny sposób.” – powiedział. Są podstawy, aby twierdzić srebro ostatecznie przewyższyło złoto jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu. Jeden z najbardziej znanych epizodów stagflacji wydarzył się w latach 70. Inwestorzy, którzy próbowali schować się przed kryzysem na rynku akcji, boleśnie przekonali się, że nie był to najlepszy pomysł, zwłaszcza dla kierujących się zasadą “kup i trzymaj”.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach taki scenariusz może zostać ponownie przetestowany. Zgodnie z prognozami analityków wartość złota na początku stycznia 2027 roku przekroczy $3500. Maksymalna cena na 2027 rok wyniesie $3794,2 minimalna – $3529. Cena złota zmienia się w odpowiedzi na czynniki makroekonomiczne oraz geopolityczne, XAU rośnie w okresach braku stabilności na rynkach finansowych i wstrząsów globalnych. Eksperci wielu agencji analitycznych uważają, że cena złota znajduje się na początku długoterminowego trendu wzrostowego.

Ekonomiści Credit Agricole obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2022 r. Równocześnie analitycy CA oczekują, że średnioroczna inflacja sięgnie w tym roku 8,0 proc. Jednakże z kontrariańskiego punktu widzenia sporym plusem jest fakt, że obecnie mało kto wiąże ze złotem większe nadzieje.